3. říjen 2014

3 rady, podle kterých si vyberete kvalitní a pohodlnou postel

Napsal(a) 
Masivní dvoulůžko Masivní dvoulůžko

Spěte tak, aby jste se již neprobouzeli unavení. Odpočívejte jako v oblacích.

Víte, že v posteli strávíte jednu třetinu svého života? A proto by jste si měli vybrat kvalitní postel pro komfortní odpočinek, ve které se Vám bude spát jako v bavlnce.

Rozměry

Za prvé se podíváme na správné rozměry. Optimální vnitřní šířka postele (matrace) je někde mezi 80 až 100 cm. U dvoulůžek je to potom 160 - 180 cm.

Délka postele by měla býto 15 až 20 cm větší než je Vaše výška to znamená, že Vaše výška + 15 až 20 cm = vhodná délka postele.

Standartně se jedonlůžka vyrábí v rozměrech 90 x 200 cm, dvoulůžka potom v rozměrech 140 x 200 cm, 160 x 200 cm nebo 180 x 200 cm.

Výška i s matrací by se měla pohybovat někde mezi 45 - 50 cm. U dětí je lepší volit nižší provedení (děti totiž často padají z postele) s výškou 40 - 45 cm, případně jim pořídit postel s bočnicí. Pro seniory je zase vhodnější volit vyšší provedení s výškou 50-65 cm (starším lidem se bude lépe vstávat).

Jednolůžko Vendy

Cena s DPH 5985 Kč

detail

Manželská postel David

Cena s DPH 16800 Kč

detail

 

Materiál

Za druhé by jste se měli zaměřit na materiál. Postele se nejčastěji vyrábí ze tří typů materiálů (kov, lamino, masivní dřevo).

Kovové postele jsou dražší oproti postelím z masivního dřeva nebo lamina, navíc do mnoha interiérů nezapadají nebo neladí s ostatním nábytkem. Kov je také studený a neosobní.

Postele z lamina jsou nejlevnější variantou, ale pokud nejsou z kvalitního nejlépe zdvojeného lamina, mohou se z nich také uvolňovat zdraví škodlivé látky.

Postel z masivního dřeva je ta nejlepší volba. Kromě toho, že oproti kovovým a laminátovým postelí se z ní neuvolňují zdraví škodlivé látky, tak Vám také provoní ložnici vůní pryskyřice. Na výrobu se standartně používá borovicové, bukové nebo dubové dřevo. Masivní dřevo má také největší životnost a je velmi tvrdé a odolné. Postele z borovicového dřeva jsou o něco levnější než ty z bukového nebo dubového, ale dubé dřevo je z nich nejdvdší a nejodolnější. Bukové dřevo oproti borovicovému neobsahuje tolik pryskiřice, suků a jiných vad dřeva a proto má o něco větší nosnost.

Postel Beth

Cena s DPH 6100 Kč

detail

Manželská postel Julie

Cena s DPH 17862 Kč

detail

Postel Elaine

Cena s DPH 8900 Kč

detail

Dvoulůžko Jolana

Cena s DPH 19360 Kč

detail

 

Povrchová úprava

A za třetí je potřeba se podívat i na povrchovou úpravu. Standardně se používají 3 druhy povrchové úpravy - lak, olej, vosk.

Lakem se míní povrchová vrstva, která se nanáší na dřevo jako ochrana před působením vnějších vlivů, kterými jsou například vlhkost či mechanické poškození. Lak může být na třech různých bázích a to na bázi syntézy, nitra (nitrocelulózy) a vody.

Nejlepší volbou na postel je lak ředitelný vodou. Tento lak totiž nezapáchá jako syntetické laky nebo nitro laky. Kromě toho, že má nejvyšší barevnou stálost je také zdravotně nezávatdný.

Další možností povrchové úpravy je voskování. Vosk zachovává přirozený vzhled a strukturu dřeva a dřevu dodává jemný povrch. Oproti laku však není tak odolný proti mechanickému poškození a vlhkosti a vyžaduje také pravidelné přetírání voskem.

Poslední možností povrchové úpravy je olejování. Olejování je nanášení vrstev přírodních olejů na dřevěný povrch. Tyto vrstvy mají za úkol ochránit dřevo před opotřebením a mechanickým poškozením. Oproti vosku poskytuje lepší ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškození a jeho vlastnosti jsou téměř srovnatelné s lakem. Na rozdíl od vosku také nevyžaduje žádnou speciální údržbu.

Tak a nyní už víte na co si dávat pozor při výběru postele. Pokud si chcete vybrat matraci doporučujeme Vám článek Jak si vybrat matraci.

Přečteno 2127 krát Naposledy změněno 16. prosinec 2014

Aktuality

 • Otevírací doba o Velikonočních svátcích

   

  Vážení zákazníci,

  naše prodejna bude v období velikonoc uzavřena od pátku 30.března 2018 do 2. dubna 2018. Opět se na Vás budeme těšit v úterý 3. dubna v běžnou pracovní dobu tj. 9-16 hodin.

  Eshop přijímá objednávky bez přerušení, expedice budou probíhat od 3. dubna 2018.

  Přejeme krásné velikonoční svátky.

  Napsáno 25. březen 2018